Home Zgjodhëm për ju. Ushqimet,trupi,shendeti dhe njeriu

Ushqimet,trupi,shendeti dhe njeriu

 

Zoti na ka lene nje te dhene te rendesishme se cfare ushqimesh ndihmojne pjese te ndryshme te trupit tone.


Nje karrote e prere per se gjeri ngjan me bebzen e syrit te njeriut. Bebza e syrit, irisi dhe vijat rrethore duken si syri i njeriut…dhe po, shkenca sot tregon qe karrotat rrisin sasine e gjakut dhe funksionimin e syve.

Nje domate ka 4 ndarje dhe eshte e kuqe. Zemra ka 4 ndarje dhe eshte e kuqe. Te gjitha studimet tregojne se domatet kane sasi te madhe lycopine dhe jane ne te vertete zemer e paster dhe ushqim i gjakosur.

Rrushi varet ne tufez qe ka formen e zemres. Secila kokerr ngjan me nje qelize gjaku dhe te gjitha studimet e bera deri me sot tregojne qe rrushi gjalleron zemren dhe pastron gjakun.

Arra duket si nje tru i vogel, nje hemisfere e djathte dhe e majte, truri i poshtem dhe truri i siperm. Edhe rrudhat apo palosjet ne arre jane njelloj si neokorteksi. Nga studimet dime qe arrat ndihmojne ne formimin e 3 milione neuro-transmituesve per funksionimin e trurit.

Fasuli ndihmone ne ruajtjen e funksionimit te veshkes, dhe po ato duken njesoj si veshka e njeriut.


Selinot, ravenat dhe shume te tjera duken si kocka. Keto ushqime zakonisht kane si funksion forcimin e kockave. Kockat kane ne perberje te tyre 23{ad665188d2e1dd481ca1082a75a5a95cd65abe9addc30f8ce0b9a52794b3f058} natrium dhe keto ushqime kane ne perberje te tyre 23 {ad665188d2e1dd481ca1082a75a5a95cd65abe9addc30f8ce0b9a52794b3f058} natrium. Ne qofte se njerezit nuk kane mjaftueshem natrium ne ushqimet qe konsumojne, trupi e largon ate nga kockat, duke i bere te dobeta. Keto ushqime plotesojne nevojat skeletore te trupit.

Avokadot, patellxhanet dhe dardhat kane per qellim mbrojtjen dhe funksionimin e mitres dhe te qafes se mitres se femres- ato duken njesoj me keto organe. Studimet e sotme tregojne qe nese nje grua ha nje avocado ne jave, ajo balancon hormonet, heq peshen e padeshiruar te lindjes dhe parandalon kancerin e qafes se mitres. Dhe sa e thelle eshte kjo?! Duhen plotesisht 9 muaj qe nje avokado te rritet qe nga momenti i celjes deri ne momentin e pjekjes se frutit.

Fiku eshte plot me fara dhe varen 2-she kur rriten. Fiqte rrisin levizshmerine e spermes se mashkullit aq shume sa mund te mposhte sterilitetin e nashkullit.


Patatet e embla duken si pankreasi dhe ne te vertete ato balancojne treguesin e glicerines te diabetiket.

Ulliri ndihmon shendetin dhe funksionimin e vezoreve te gruas.

Portokalli, limoni dhe agrumet e tjera dukes njelloj si gjendrat e sises se femres dhe ne fakt mbrojne shendetin e gjoksit dhe levizjen e limfes nga brenda – jashte te gjoksit.

Qepet duken njelloj si qelizat e trupit. Studimet e sotme tregojne qe qepet ndihmojne ne pastrimin e “materialeve” te teperta qe gjenden ne qelizat e trupit. Ato gjithashtu prodhojne dhe lote qe lajne shtresen epiteliale te syve. Hudhra ndihmon ne eleminimin e “materialeve” te teperta dhe te rrezikshme.

Source link

M.I

Previous articleSi të evitoni sëmundjet e veshkëve?
Next articleDisa nga vlerat e kungulleshkës