Turmeriku (shafrani i Indisë), erëza me mijëra virtyte

0
512

Turmerik (shafran i Indisë) mund të jetë një ndër bimët më efektive që ekziston, duke qënë se sjell përfitime të mëdha për trupin dhe trurin. Ka efekte të fuqishme anti-inflamatore dhe është një antioksidant shumë i fortë.

 

 1. Sëmundjet e zemrës janë vrasësit më të mëdhenj në botë
  Turmerik çon në përmirësime të ndryshme që ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Mund të parandalojë arteriosklerozën, e cila shkakton sulm në zemër ose goditje në tru.
 2. Shëndeti i trurit
  Turmerik përkrah shëndetin e përgjithshëm të trurit, duke penguar përparimin e sëmundjes Alzheimer. Ngadalëson zhvillimin e sklerozës së shumëfishtë. Turmerik përdoret si një anti-depresant. Ndihmon në përmirësimin e kujtesës.
 3. Kanceri është një sëmundje që karakterizohet nga rritja e pakontrolluar e qelizaveunnamed
  Turmeriku mund të ndihmojë trajtimin e tij. Parandalon melanomën (kancerin e lëkurës), redukton rrezikun e leukemisë, frenon kancerin e gjirit nga përhapja në mushkëri, parandalon kancerin e prostatës dhe pengon rritjen e tij, parandalon metastazën (përhapjen e kancerit), si dhe kontribuon në vdekjen e qelizave kanceroze.
 4. Tretja
  Turmeriku redukton simptomat e fryrjes së zorrëve dhe gazrat; trajton dhe ndihmon tretjen e ushqimit.
 5. Lehtëson Artritin – natyror kundër dhimbjeve
  Inflamacioni është tepër i rëndësishëm. Mund të bëhet një problem i madh kur është kronik (afatgjatë) dhe shpërndahet në mënyrë të papërshtatshme ndaj indeve të trupit.Vetitë anti-inflamatore të turmerikut janë të mëdha për trajtimin e osteoartritit dhe artritit reumatoid. Përveç kësaj, antioksidantët shkatërrojnë radikalet e lira që dëmtojnë qelizat e trupit.
 6. Forcon imunitetin
  Turmeriku përmban substanca antibakteriale, antivirale dhe antifungale, të cilat ndihmonjë stimulimin e sistemit imunitar të trupit. Një sistem i fortë imunitar zvogëlon mundësinë e prekjes nga sëmundjet.
 7. Humbja e peshës
  Ppluhuri turmerik mund të jetë shumë i dobishëm në mbajtjen e një peshë ideale trupore, duke bllokuar thithjen e yndyrës. Mjafton konsumimi i një lugë çaji me pluhur turmerik në çdo vakt.
 8. Parandalon sëmundjet e mëlçisë
  Turmerik është një lloj detoksifikuesi natyror i mëlçisë. Forcon dhe përmirëson qarkullimin e gjakut. Të gjithë këta faktorë mbështesin shëndetin e mirë të mëlçisë.
 9. Ndihmon në luftimin e sëmundjes së syve                                                                                                              Retinitis pigmentoza është njëra nga sëmundjet e cila shpie deri në verbërim dhe në bqazë të disa studimeve të bëra në Indi është treguar se ndihmon në luftimin e kësaj sëmundje.

Duke pasur parasysh përfitimet e shumta shëndetësore të turmerikut (shafranit të Indisë), kjo bimë e fuqishme duhet të jetë pjesë e dietës suaj ditore sepse është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për të përmirësuar cilësinë e jetës tuaj. Megjithatë, turmerik nuk duhet të përdoret nga njerëzit që vuajnë nga gurët në tëmth.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here