...
Home Këshilla mjeksore Specat e kuq, pse t’i përdorim në verë

Specat e kuq, pse t’i përdorim në verë

0
432

Specat e kuq kanë vitaminë C me shumë se çdo ushqim tjetër. Vitamina C është tepër e nevojshme në verë, pasi ndihmon rigjenerimin e lëkurës. Ajo është e domosdoshme për formimin e kolagjenit i cili gjatë verës, nën rrezet e diellit, është më i ekspozuar të speca-e1406641937772humbasë strukturën e tij dhe të vështirësojë elasticitetin e lëkurës duke nxjerrë në pah edhe deformime si celuliti.

Sugjerime:

• Speca të kuq në tenxhere me pak ujë, pak uthull, pak vaj ulliri dhe hudhra

• Fije specash të kuq nëpër sallata të freskëta shtojnë vlerën ushqyese të saj dhe i japin larmi ngjyrash.

• Sallatë me fasule dhe speca të kuq ndihmon absorbimin e hekurit që përmbajne fasulet, nga organizmi ynë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here