Shega ,qershia dhe kranberi – mëso për dobitë e tyre

0
398

Shega: fruti me përmbajtjen më të lartë të anti-oksidantëve(perberesve kunder plakjes). Studimet tregojnë se ka tre herë më tepër fuqi anti-oksiduese në raport me çajin e gjelbër.

Qershia: përmirëson aktivitetin e organizmit në përgjithësi; cilësi të shumta anti-inflamatore(kunder ndezjes). Përmirëson gjumin e natës në sajë të përbërësit të quajtur melatonin, i cili ndihmon në rregullimin e cikleve të gjumit.Mjedra(kupina): burim i pasur i vitaminës C dhe manganit; mbështet funksionet e sistemit imunitar dhe mbron indet e organizmit. Është i njohur si frut me indeks glicemik (sasi sheqeri) të ulët, çka bën që perdorimi i mjedrës të ketë ndikim shumë të vogël mbi nivelin e glukozës në gjak.

Kranberi(boronica e kuqe): promovon shëndetin e traktit urinar dhe është i efektshëm ndaj infeksioneve urinare.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here