Home Zgjodhëm për ju. Receta për shërimin e arterieve të bllokuara dhe kolesterolin e tepërt

Receta për shërimin e arterieve të bllokuara dhe kolesterolin e tepërt

Ndërtimi i yndrynave të grumbulluara në arteriet e zemrës janë potencionalisht vrasëse të heshtura.

Arteriet e bllokuara, të njohura edhe si Ateroskleroza, janë gumbullim i fibrave të kategorizuara dhe materiet yndyrore brenda arterieve dhe kjo është një gjendje që shkakton sëmundje të zemrës njëkohësisht dhe sëmundje të qarkullimit të gjakut në trup.

Shtresat e akumuluara në muret e brendshme të arteries janë të krijuara nga substanca të ndryshme që qarkullojnë nëpër gjakun tuaj, zakonisht të shkaktuara nga kolesteroli i keq.

Personat të kanë një jetesë pasive, me pak lëvizje në përditshmëri, nuk aktivizohen fizikisht me ushtrime ditore, apo janë obezë, janë viktimat kryesore të sulmit të nivelit të lartë të kolesterolit në organizëm.

Gjithashtu, duhanpirja, konsumimi i alkoolit, konsumimi ushqimeve yndyrore dhe të sheqerosura, rrisin rrezikun e arterieve të bllokuara, shkruan Talk Chick, transmeton Gazeta Shneta.

Në këtë artikull, keni mundësi të mësoni disa metoda të thjeshta por shumë efektive, të cilat mund t’i realizoni në shtëpi, për të eleminuar kolesterolin e rritur dhe arteriet e bllokuara.

Hudhra është njëra nga ilaçet më të mira për çbllokimin e arterieve.

Ajo ndihmon në zgjerimin e venave të gjakut, dhe përmirësimin e qarkullimit të këtij të fundit.

Për dallim nga ushqimet e tjera, hudhra nuk ka as një % sasi të kolesterolit brenda.

Si ta përdor hudhrën për arteriet e bllokuara?

Mund të hani 2 deri në 2 thelpij hudhre çdo ditë. Patjetër, kuptohet se duhet ta qëroni fillimisht para se ta hani atë.
Shtoni në mënyn tuaj ditore përdorimin e hudhrës në gjellëra dhe sallata.

Përgatitni çaj nga hudhra, duke i shtypur 3-4 thelpij të saj dhe përzijini në një gotë qumësht. Vlojeni këtë, dhe pastaj pijeni.

Sipas hulumtimeve të pacientëve që kanë shtuar hudhrën në përdorimin e tyre të përditshëm, është vërejtur se ajo ka zbritur kolesterolin tek njerëzit deri në 20mg.

Hudhra mund të zbresë nivelin e kolesterolit të keq për organizëm derisa nuk ndikon fare në nivelin e kolesterolit të mirë. Aftësia e shërimit dhe përzgjedhjeve të këtyre dy materieve, shfaqet për arsyen se hudhra bën caktimin e saj të dozës së nevojshme nga organizmi sapo të hyj brenda. /Gazeta Shneta/

Previous articleDituria e Bariut dhe Isa (alejhi selam)
Next articleMOS MERR FRYMË NË ENË!