Home Zgjodhëm për ju. Nëse pini vetëm një filxhan çaji si ky çdo ditë, do te...

Nëse pini vetëm një filxhan çaji si ky çdo ditë, do te vereni shume shpejt efektet e tij mahnitese ne trupin tuaj!

Një nga pijet me te vecanta dhe qe ju ofron perfitimet me te mira eshte caji.Ka shumë lloje të ndryshme të çajit, të tilla si çaji jeshil dhe çaji i zi. Secili ofron përfitime të caktuara për trupin e njeriut. Për kete është mirë të pini gjithmone një filxhan çaj cdo dite. Me poshte do tju japim disa nga asrsyet e konsumimit te cajit cdo dite:

1) Çaji jeshil ju ndihmon ne humbjen e peshes.
Çaji jeshil përmban EGCG antioksidant, i cili është provuar të rrisë metabolizmin dhe mundesite per te humbur peshe. Çaji jeshil gjithashtu përmban kafeinë, e cila djeg yndyrnat në trup.

2) Çaji jeshil parandalon verbërinë.
Shumë prej antioksidanteve, “catechins”, që gjenden në indin e syve gjenden gjithashtu në çajin e gjelbër. Kur pini çaj jeshil, antioksidanti absorbohet nga pjesët e syrit, kryesisht retina, e cila është qendra e pergjegjese e syrit për vizionin.

3) Çaji i zi ndihmon në përmirësimin e shëndetit të dhëmbëve tuaj.
Çaji i zi përmban polifenole, të cilat reduktojnë rritjen e baktereve në rrënjët e dhëmbëve tuaj. Këto baktere shkaktojnë ngritjen e pllakëzave, por polifenolët i heqin ato dhe i mbajnë dhëmbët në gjendje të mirë.

4) Caji i zi redukton problemet e tretjes.
Çaji i zi ka një sasi të madhe të tanineve, që do të thotë se shëron në masë të madhe të çrregullimeve të zorrëve dhe mbingarkesës në trupin tuaj. Shumë mjekë këshillojnë pacientët të cilët kanë diarre për të pirë çaj të zi për të reduktuar dhimbjen.

5) Çaji i bardhë përmirëson kujtesën e përgjithshme dhe nivelin e perqendrimit.
Çaji i bardhë përmban edhe kafeinë dhe L-Theanine, të cilat përmirësojnë memorien dhe kohën e reagimit. Kombinimi i dy komponentëve të çajit të bardhë gjithashtu rrit nivelin e përqendrimit. Është mirë që të pini një gotë çaji të bardhë para se të beni një provim ose të shkoni në një takim.

Burimi: Relieved

©gatuajshendetshem/j.memeli/

Previous article7 menyra si te zgjidhim natyrshëm problemet e shumta te lekures si lythat, pikat e zeza dhe njollat e moshes!
Next articleAlkooli jashtëzakonisht i dëmshëm për shëndetin