KJO ESHTE NJE ÇESME VAKFI.. kurse ajo tjetra…

0
405

KJO ESHTE NJE CESME VAKFI..

E dini cfare eshte nje cesme Vakfi?

Eshte nje burim uji i cili eshte ndertuar ne buze te rruges ku kalojne njerez. 
Aty shuajne etjen krejt kalimtaret, pa dallim feje dhe statusi social.
Ndertimi i ketyre Cesmave behet nga njerez qe duan ti dhurojne shoqerise dicka te dobishme per te.
Ata bazohen ne Hadithin e Pejgamberit a.s: Te gjitha punet e njeriut mbarojne me vdekjen e tij. Pervec tri gjerave qe i ka punuar dhe shperblimet e tyre vazhdojne edhe ne varr..

1. Dituria qe ka lene pas..
2. Femija i mire qe ka lene pas.
3. Vepra e mire qe ka lene pas.

Keto i shohim ne shume qytete Shqiptare qe akoma e ruajne traditen Islame te Perandorise Osmane.

NDERSA NUK KAM PARE NE PERENDIMIN E CIVILIZUAR ASGJE TE NGJASHME ME KETE.

E vetmja gje qe i afrohej, ishin disa Kosha te Kryqit te Kuq, qe grumbullonin rroba te perdorura, te cilat hidheshin aty per te zbrazur garderoben e vjeteruar.

(Ceshtja e ketij dallimi nuk ka te beje me individet, por me edukimin e tyre shpirteror)

 

Eduart Hekuran Thartori 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here