A ka dyshim në ekzistencën e All-llahut???

0
261

Mosbesimtarėt nuk janė tė njė shkalle. Nė shkallėn mė tė ulėt ėshtė ai qė dyshon nė ekzistencėn e All-llahut, pasiqė dėshmit qė flasin pėr ekzistencėn e Tij (Allahut), janė nė ēdo thėrrmi nga krijesat e Tij.

All-llahu thotė:{ A nė Allahun keni dyshim, Krijuesin e qiejve dhe tė tokės?}

Kėto janė nė shkallėn mė tė ulėt se bagėtia ngase mendojnė se do tė jetojnė vetėm nė kėtė botė, pastaj pėr njeriun nuk ka ringjallje e as llogari, pamvarėsisht se ēfarė veprojnė nė kėtė botė.

All-llahu s.v.t u premton kėtyre dėnim tė ashpėr nė ditėn e fundit.

All-llahu s.v.t thotė:{A menduat se Ne u krijuam kot dhe se nuk do tė ktheheni ju te Ne? I lartė ėshtė Allahu, Sunduesi i vėrtetė, nuk ka zot tjetėr pos Tij, Zot i arshit bujar}. El-Mu’minunė 115-116

All-llahu s.v.t thotė:{Ne nuk e krijuam qiellin, tokėn e ēdo gjė ēka ka mes tyre shkel e shko (pa qėllim tė caktuar). Sikur tė kishim dashur tė zbavitemi dhe sikur tė donim ta bėnim atė, Ne do tė zbaviteshim nė kompetencėn Tonė….} (El-Enbija 16).

All-llahu s.v.t thotė: All-llahu s.v.t thotė:{Ne nuk e krijuam qiellin e as tokėn dhe ēka ka nė mes tyre, pa qėllim (shkel e shko), ai ėshtė mendimi i atyre qė nuk besuan, pra dėnimi me zjarr ėshtė mjerim pėr ata qė nuk besuan. A mos do t’i barazojmė ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira me ata qė bėnė shkatėrime nė tokė, apo do t’i konsiderojmė njėsoj si tė ruajturit prej tė kėqiave, si ata qė janė mėkatarė?} (Sad 28)

Kuptimi i kėtyre ajeteve ėshtė se All-llahu, ėshtė i Gjithėdishėm dhe i Urtė, andaj ėshtė e pamundur tė ketė krijuar krijesat e Tij kotė, shkel e shko, pa kurrfarė qėllimi.

Pėrkundėrazi i ka krijuar pėr njė urtėsi tė madhe, e ai qė dyshon nė kėtė urtėsi madhėshtore, ėshtė mosbesimtar nė All-llahun dhe ka akuzuar All-llahun me vepra tė kota dhe tė paqėllimta, qoftė i lartėsuar All-llahu nga kėto tė meta.

Si tė barazojė All-llahu s.v.t nė mes atij qė ka kryer urdhėrat e Tij, ka adhuruar vetėm atė, duke mos i bėrė shokė nė adhurim, duke qenė prej besimtarėve qė veprojnė vepra tė mira dhe jobesimtarėve mėkatarė, tė kėqinjė, tė cilėt kanė kundėrshtuar urdhėrat e Tij, kanė pėrgėnjeshtruar tė Dėrguarit dhe janė treguar kokėfortė dhe mendjemėdhenjė??!!

All-llahu s.v.t thotė:{A mos do t’i bėjmė kriminelėt tė barabart me muslimanėt?Ē’ėshtė me ju si gjykoni ashtu?}El Kalem 35

Ndėrsa shkalla e dytė nga jobesimtarėt, janė ata qė besojnė nė ekzistencėn e All-llahut mirėpo dyshojnė nė urtėsin e Tij nė krijim, ashtuqė nuk e kanė adhuruar All-llahun tė vetėm duke mos i bėrė shokė nė adhurim siē ka urdhėruar.

Kėta kanė marrė edhe adhurues tjerė pėveē All-llahut, si zotėra, kėta janė ata tė cilėt kanė barazuar All-llahun, dhe cilėsit e Tij, me krijesat e Tij, ose e kanė barazuar nė obligime, andaj edhe kėta janė jobesimtarė, politeist.

Allahu s.v.t thotė:{…ata qė mohuan, i barazojnė (idhujt) me Zotin e tyre}. (El-En’amė 1)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here