FARA E ZEZË DHE NE  REÇETAT SHËRUESE TË FARËS SË ZEZË

0
413

FARA E ZEZË DHE NE
REÇETAT SHËRUESE TË FARËS SË ZEZË

Tanimë fara e zezë është bërë e njohur për njerëzit dhe vetitë e saja shëruese janë të mahnitshme. Fara e zezë përdoret në mënyra të ndryshme, dhe varësisht prej problemit me organizëm janë edhe reçetat e ndryshme me farë të zezë. Siç do ta shohim edhe në vazhdim kombinimi I farës së zezë dhe uthullës së mollës së egër bëjnë mrekulli për organizmin tonë. Uthulla e mollës poashtu është një lëng me vlera të pakrahasueshme.
PROBLEMET ME FLOKË DHE LËKURË (përzierja për flokë): –
Përbërësit:
1. 2 lugë farëzezë e bluar
2. 1 lugë uthull mollës së egër
3. 1 gotë (200 mililitra) vaj ulliri
Përgatitja: farëzeza përzihet mirë me uthull të mollës së egër dhe vaj ulliri, përzihet mirë dhe lihet të qëndrojë për 30 minuta.

Përdorimi: këtë përzierje çdo mbrëmje e vendosni në flokë dhe mandej masazhohet koka për 5 minuta, përzierja duhet të lihet të veproj për 20-30 minuta, pastaj flokët pastrohen me shampon të rëndomt.

Marrur nga libërthi “30 reçetat shëruese të farëzezës”.
————————————————————————————-

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here