Efektet shëndetësore të qershive

0
363

Jemi në prag të muajit të qershive, frutave shumë të pëlqyera, por përveç shijes ato sjellin edhe jashtëzakonisht shumë vlera ushqyese.
Qershitë kanë efekte terapeutike pasi janë antioksidues natyral, duke mbrojtur dhe stimuluar funksionimin e organizmit në mënyrë normale.
Po ashtu, sipas disa studimeve, qershitë kanë rol edhe në parandalimin e nisjes së kancerit, për shkak të përmbajtjes vitaminoze dhe fibrore, si edhe në reduktim të inflamacionit dhe lehtësim të dhimbjeve.
Shtimi i tyre në menynë ditore do t’u ndihmojë që të keni një dietë të qëndrueshme dhe të shëndetshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here