Dërgimi i salavateve mbi Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]

0
386

Dėrgimi i salavateve mbi Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]

Dobitė dhe frytet nga dėrgimi i salavateve mbi Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].- nga Imam Ibn Kajjim elXhevziu

All-llahu [subhanehu ve teala] na ka urdhėruar qė tė dėrgojmė selame dhe salavate mbi Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] duke thėnė:

“Eshtė e vėrtetė se All-llahu dhe engjėjt e Tij me madhėrim e mėshirojnė Pejgamberin. O ju qė keni besuar, madhėrojeni pra atė (duke rėnė salavatė) dhe pėrshėndeteni me selam”. (El-Ahzab: 56).

All-llahu [subhanehu ve teala] me dėrgimin e salavateve mbi Pejgamberin [alejhis-selam] largon shumė brenga, mėrzi dhe belaja…Nė vazhdim do t’i pėrmendim disa dobi nga dėrgimi i salavatit mbi Pejgamberin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]:

a) Zbatim i urdhėrit tė All-llahut [subhanehu ve teala].

b) Pėrputhja me melekėt nė kėtė vepėr.

c) Fitimi i dhjetė salavateve nga All-llahu, pėr njė salavat qė ia dėrgon Muhammedit [alejhis-selam].

d) Ngritet dhjetė shkallė.

e) I shkruhen dhjetė tė mira.

f) I fshihen dhjetė tė kėqija.

g) Eshtė shkak pėr afrimin e robit pran Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] nė ditėn e Kijametit.

h) Eshtė shkak i shefatit tė Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. Nėse salavatit ia shton edhe lutjen pėr ti dhuruar All-llahu vesilen Pejgamberit [alejhis-selam].

i) Eshtė shkak pėr falje tė mėkateve.

j) Eshtė shkak pėr pėrgėzim me xhennet para vdekjes.

k) Dėrgimi i salavateve mbi Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ėshtė shkak pėr ta dashur Pejgamberi [alejhis-selam].

l) Eshtė shkak i udhėzimit tė robit dhe gjallėrimit tė zemrės sė tij.

m) Eshtė nė vend tė sadakasė pėr atė qė ska pasuri.

n) Eshtė shkak pėr tu realizuar dėshirat.

o) Eshtė shkak qė tė dėrgojnė salavate mbi te All-llahu dhe melekėt e Tij.

p) Eshtė pastrim pėr ate qė dėrgon salavate.

q) Eshtė shkak qė Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ti kthen selamin nga varri i tij.

r) I ndihmon besimtarit qė tė pėrkujton atė qė ka haruar.

s) Eshtė shkak qė e bėnė tubimin tė dobishėm dhe nuk e bėnė qė tė na vjen keq prej atij tubimit.

t) Na ndihmon pėr tė na i pėrforcuar kėmbėt nė urė.

u) Na ndihmon tė shpėtojmė nga trishtimet e ditės sė Kijametit.

v) E largon nga robi emrin koprac.

w) E hedh pronarin e saj nė rrugė tė xhennetit.

x) Tė shpėton nga sprova e mexhlisit ku nuk ėshtė pėrmendur All-llahu dhe ku nuk ėshtė dėrguar salavate mbi Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].

y) Eshtė shkak i plotėsimit tė fjalimit, i cili fillohet me falėnderim ndaj All-llahut.

z) Shkakton bereqet nė vet dėrguesin e salavateve, nė jetėn dhe veprat e tija.

aa) Eshtė shkak pėr vazhdimėsi tė dashurisė ndaj Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].

bb) Eshtė shkak pėr tė fituar mėshirėn e All-llahut [subhanehu ve teala].

Marur nga: “Xhelaul-Efhami”, fq. 335.

Ibn kajjim elXhevziu,

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here