Çfarë duhet të konsumojnë anemikët? A e ke ditur?

0
449

Çfarë duhet të konsumojnë anemikët?

Konsumimi i mishit të kuq preferohet te anemia me mungesë të hekurit.
Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitaminë C.
Anemikët duhet të konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile.
Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase për t’u trajtuar.
Anemikët duhet të pinë 150 gram lëng karotash në ditë.
Çajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tri orë përpara se të hanë,ose minimum gjysm ore pas ushqimit, pasi ndryshe vështirëson tretjen dhe absorbimin kryesisht ë hekurit.
Pacientët duhet të pinë çdo ditë 150 ml lëng të rrepës së kuqe, para buke.
Këshillohet të konsumohet sa më shpesh domatja.
Të sëmurët duhet të marrin gjithashtu, çdo ditë 10-15 fruta të mandarinës për një kohë prej 20-25 ditë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here