Home Zgjodhëm për ju. 15 FAKTE SHKENCORE SHUMË INTERESANTE

15 FAKTE SHKENCORE SHUMË INTERESANTE

 1. Njeriut i duhen rreth 12 orë për të tretur krejtësisht ushqimin.
 2. Qelizat e trurit janë qelizat që jetojnë më gjatë në trupin tonë, ku jetëgjatësia e tyre mund të zgjasë për një jetë të tërë.
 3. Venera  është planeti më i nxehtë në sistemin tonë diellor, me temperaturë të sipërfaqes prej 450 C.
 4. Nëse duam të besojmë shkencëtarët, ekzistojnë rreth 50.000.000.000 galaktika.
 5. Zëri udhëton 4 herë më shpejt në ujë sesa në ajër.
 6. Hëna jonë është jashtëzakonisht shumë e thatë, për shembull ajo është një milion herë më e thatë se sa  shkretëtira famëkeqe Gobi .
 7. Sytë tanë mbeten gjithmonë të njëjtë në madhësi, që nga koha kur ne lindim dhe deri në momentin që ne vdesim, ndryshe nga veshët  dhe hunda që janë vazhdimisht në rritje gjatë gjithë jetës sonë.
 8. Vetëm njerëzit kanë aftësi për të fjetur në kurriz.
 9. Thonjtë e gishtërinjve të dorës, rriten rreth katër herë më shpejt se sa ata të këmbëve.
 10. Çuditërisht, mushkonjat kanë 47 dhëmbë.
 11. Në rast se  keni pyetur vetën  ndonjëherë se pse gjirafat janë  kafshë aq të qeta, kjo është për arsye se ato nuk kanë tela të zërit për të bërë ndonjë tingull.
 12. Dielli ynë mund të jetë gjigant, por ai çdo ditë humbet 360 milion ton material.
 13. Uji i nxehtë, ngrinë më shpejt se sa uji i ftohtë.
 14. Njerëzit nuk janë të vetmet krijesa mbi tokë që qajnë, edhe elefantët janë krijesa që qajnë shumë.
 15. Kangurët nuk mund të ecin prapa.
Previous articleMë së pari ziliqarin e vret zilia e tij
Next articleKontrolloni tensionin me çaj hibiskusi