Vitamina B17

0
323

Vitamina B17; mandelonitrile beta-D-gentiobioside,  me formulën C20H27NO11, është quajtur gjithashtu Laetrile apo Amygdalin, nga greqishtja e lashtë: amygdálē ἀμυγδαλή “bajame”, është një glycosid helmues, që gjendet në shumë bimë, por më së shumti në farat e hidhëta. Gjithashtu është një nga komponentët kryesor në kulturën Hunzas, Eskimo dhe Abkasianan.

Roli i vitaminës B17 në trupin e njeriut

– Lufton qelizat kancerore.

– Rrit imunitetin, ngadalëson përhapjen e sëmundjes në të gjithë trupin.

– Ndihmon në kurimin e kancerit të gjirit, kancerit të mushkërive, kancerit të prostatës, kancerit të stomakut, kancerit të zorrës së trashë, kancerit të mëlçisë.

– Eleminon qelizat e dëmshme të trupit.

– Qetëson dhimbjet.

– Ul tensionin e lartë.

– Lufton kollën dhe infeksionet në sistemin e frymëmarrjes.

– Ndihmon tretjen dhe lufton kapsllëkun.

Mungesa e vitaminës B17 mund të shkaktojë:

– Imunitet të dobët.

– Infeksione të fytit dhe mushkërive.

– Përhapjen e radikaleve të lira.

– Sëmundje autoimune.

– Sëmundje inflamatore.

– Kapsllëk.

– Vështirësi në tretje.

– Dhimbje të stomakut dhe zorrëve.

Burimet e vitaminës B17

– Farat e kajsisë, farat e mollës, farat e qershisë, farat e vishnjes, farat e dardhës, farat e kumbullës.

Farat e lirit, farat e chias, farat e kungullit, bajamet e hidhëta përmbajnë sasi të lartë të vitaminës B17.

– Arrat, arra shqeme, bajamet.

– Manaferrat.

– Boronicat.

Qershitë.

– Ftoi.

– Fasulet, bizelet, qiqrat.

– Lakra, spinaqi.

– Patatja e ëmbël.

– Kikirikët.

– Akacia.

– Luleshtrydhet.

– Elbi, tërshëra dhe gruri.

– Karrota.

– Selino.

Mbidoza e vitaminës B17

– Mbidoza e vitaminës B17 mund të shkaktojë helmim të rëndë.

– Vitamina B17 mund të shkaktojë helmim të gjakut.

– Mund të shkaktojë të vjella dhe diarre të rëndë.

– Dhimbje stomaku dhe barku.

– Dhimbje koke.

– Marramendje dhe njolla të lëkurës.

– Shtojcat e vitaminës B17 mund të shkaktojnë vdekjen nëse merren me masë të madhe.

Doza ditore e vitaminës B17

– Për fëmijët 12 deri 18 vjeç:  50 mg.

– Për të rriturit mbi 18 vjeç: 200 mg.

– Për të sëmurët me kancer: 500 mg.

Shenim!

Mënyra më e mirë dhe më e sigurtë për t’i mundësuar trupit sasinë e nevojshme ditore të vitaminës B17 është marrja e saj nga burimet natyrale, dhe jo nga ato komerciale në formë te shtojcave!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here