Home Zgjodhëm për ju. Vëllait tim musliman

Vëllait tim musliman

Falėnderimi i takon Allahut. Furnizuesi i forcės pas dobėsimit. I But dhe i Mėshirshėm pėr krijesat e Tij. Falėnderojmė Allahun pėr begatitė qė na i ka dhėnė qė edhe nėse mundohemi t’i numėrojmė nuk kemi mundėsi. Paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi Pejgamberin, ndriēuesi i njerėzimit, treguesi i rrugės sė vėrtetė. Paqja dhe mėshira e Allahut qoftė edhe mbi shokėt dhe familjen e tij dhe ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e  Gjykimit.

Vėlla i dashur!

Kjo botė, me gjithė dhimbjet qė pėrjetohen nė tė dhe me gjithė pikėllimet e saj, nuk mund tė jetė ndryshe pėrveēse ashtu sikur qė e ka cilėsuar Allahu nė Kuran: “E ti (Muhamed) paraqitja atyre shembullin e kėsaj bote qė ėshtė si njė ujė (shi) qė Ne e lėshojmė nga qielli, e prej tij bima e tokės zhvillohet e shpeshtohet sa qė pėrzihet mes vete, e pas pak ajo bėhet byk (pas tharjes) qė e shpėrndajnė erėrat. Allahu ka fuqi pėr ēdo send.” Kehf, 45.

Vėlla i dashur!

Ja, ti pėr ēdo ditė dhe natė shijon tė hidhurėn e kėsaj bote. Nuk ka tė hidhur mė tė madhe se sa kur njeriu bie nė mėkate dhe shkatėrron kėnaqėsitė e veta. Kjo ėshtė  njė goditje vdekjeprurėse, e cila shkatėrroi rininė tėnde dhe tė shkaktoi trazira qė mos tė jetosh si njė i ri i qėndrueshėm dhe i fuqishėm, si njė i ri me ambicie tė larta.

Vėlla i dashur!

Moshėn rinore e nxit nė tė kėqija gjithmonė njė nxehtėsi e brendshme qė nėse nuk  e ftoh atė me besim tė sinqertė e shkatėrron rininė tėnde. Dije, vėlla i dashur, se shejtani i ka shtrirė litarėt e vet rreth teje. Nėse shpėton prej njė kurthi  ta pėrgatit kurthin tjetėr, derisa tė biesh rob i tij dhe tė fut nėn sundimin e tij.

Do tė tregojmė, vėlla i dashur, pėr disa kurthe tė mėdha qė pėrmes tyre Iblisi do tė lėshojė tė kėqijat dhe helmin e tij. Dėgjo, vėlla i dashur, se si dijetarėt qė ia kanė frikėn Allahut, tė kanė treguar pėr kurthet e Iblisit.

Ali ibėn Ebu Talibi thotė: “Fitnet ndėrtohen nė tri gjėra: gratė, tė cilat janė kurthet e mbjella tė shejtanit; alkooli, cili ėshtė shpatė e hollė e tij dhe dinari e dėrhemi, tė cilėt janė dy shtiza tė helmuara tė tij.”

Vėlla i dashur!

Nuk i shkatėrroi robėrit e Allahut, pėrveēse epshi. Epshi, i cili anon nė ēdo gjė, pa zgjedhur formėn. Epshi, i cili shkatėrron ndriēimin e rinisė tėnde. Sa prej tė rinjve kanė marr epshet e tyre pėr kalorės dhe udhėheqės!

Kujdes, vėlla i dashur, qė mos tė jetė kalorėsi yt epshi. A nuk ke parė se si Allahu e ka nėnēmuar epshin nė librin e Tij famėlartė: “A e ke parė ti (Muhamed) atė qė duke e ditur, dėshirėn e vet e respekton si zot tė vetin, atė Allahu e ka humbur, ia ka mbyllur tė dėgjuarit dhe zemrėn e tij, i ka vėnė perde mbi tė parėt e tij. Mė thuaj, pėrveē Allahut, kush mund ta udhėzojė atė? A nuk merrni mėsim? Xhathije, 23.

Hasen el Basri ka thėnė: “Ky ėshtė hipokriti, i cili nuk dėshiron diēka, pėrveēse e bėnė atė.”

Vėlla i dashur!

Shikoje vetėn tėnde ku je, nė pragun e epshit apo nė pragun e adhurimeve tė Allahut. Nėse, vėlla i dashur, je nė pragun e epshit, pėr Zotin, mė trego ēfarė kėnaqėsie gjete nė botėn e epsheve:

  • A gjete njė kėnaqėsi e cila nuk shuhet kurrė?!
  • A gjete njė rehati dhe njė qetėsi e cila mbush zemrėn tėnde?!
  • A ke gjetur nė veten tėnde pėrmallimin pėr botėn tjetėr?!
  • A ke gjetur nė tė xhenetin e Allahut, gjerėsia e tė cilit ėshtė sa qiejt dhe toka, tė cilin Allahu ka pėrgatitur pėr ata qė e respektojnė Atė?!
  • A ke gjetur nė to dashurinė e adhurimit tė Zotit tėnd?!

Vėlla i dashur!

A ka ditė mė tė lumtur se sa atė ditė kur njeriu e pret me adhurim dhe respekt ndaj Allahut. Pėrgatitu, vėlla i nderuar, pėr atė ditė kur do tė dalim para Allahut. Atė ditė kur ke nevojė pėr punė tė mira, qoftė edhe sa grimca. Mundohu qė ēdo ditė tė jetė pėr ty ditė e bardhė.

Ebu Derda thotė: “Kur njeriu ngrihet nė mėngjes, bashkohen tek ai epshi dhe puna e tij. Nėse puna e pason epshin, ajo ditė pėr tė ėshtė ditė e zezė e nėse epshi pason punėn, ajo ditė pėr tė  ėshtė ditė e bardhė dhe ditė e mirė.”

Vėlla i dashur!

A dėshiron tė tė njoftoj pėr sėmundjen dhe ilaēin?

Sėmundja jote ėshtė epshi, ndėrsa ilaēi yt ėshtė lėnia e epshit.

Njė njeri erdhi tek Hasan el Basri dhe e pyeti: “O Ebu Seid, Cili ėshtė xhihadi mė i mirė?” Tha: “Xhiahdi mė i mirė ėshtė kur ti e mund epshin tėnd.”

Ti, vėlla i dashur, i cili ke rėnė nė mėkate dhe pason epshin; ti, vėlla i dashur,  i cili je dhėnė pas kėsaj bote mashtruese; ti, i cili mendon se kėnaqėsia e vetme ėshtė tė kalosh jetėn tėnde nėpėr kafene tė ndryshme, nėpėr ahengje tė ndryshme; ti, i cili mendon se kėnaqėsia e vetme ėshtė dhėnia pas femrave. Apo mendon se kėnaqėsia e vetme ėshtė nė pasimin e modave tė ndryshme apo kalimin e rinisė tėnde nėpėr vendet e jobesimtarėve me kėngėtare dhe vajza tė prishura? Ti qė i vepron tėrė kėto, sikur ke harruar se je musliman dhe qėllimin pėr ēka je krijuar?! Sikur ke harruar se ditėt kalojnė dhe me tė kalon edhe rinia jote?! Sikur harrove se lumturia ėshtė afėr teje?!

Nga Enesi transmetohet se Pejgamberi ka thėnė: “Ėshtė rrethuar xheneti me vėshtirėsi, ndėrsa xhehenemi ėshtė rrethuar me epshe dhe kėnaqėsi.”

Vėlla i dashur!

Kjo ėshtė rinia jote, mos e humb atė. Kjo ėshtė mburoja jote, mos e shkatėrro atė. Nėse shikon pėrfundimin e kėnaqėsive dhe epsheve  me njė vėmendje,  do tė bindesh se nė to nuk ka asgjė tė mirė pėrveē humbje dhe pikėllim.

Imam Ibnul Xheuzi thotė: “I menēur ėshtė ai i cili e ruan fenė e tij dhe shpirtgjerėsinė e tij me lėnien e mėkateve. E ruan forcėn e tij nė hallall dhe e shpenzon atė nė kėrkimin e punėve tė mira dhe nuk e harxhon atė nė ato gjėra  tė cilat nuk kanė pėrfundim tė mirė.”

A nuk e di, vėlla i dashur, se pėrfundimi i gjynaheve ėshtė pikėllim dhe humbje nė kėtė botė, ndėrsa  nė botėn tjetėr dėnim i dhimbshėm.

Kalorėsi yt le tė jetė respektimi i Allahut. Me kėtė je i lumtur nė kėtė botė dhe fiton grada tė larta atė ditė kur do tė qėndrojnė njerėzit para Allahut.

Hasen ibėn Muhamed el Xheriri thotė: “Kalorėsi mė i shpejtė pėr nė xhenet ėshtė zuhdi nė kėtė botė, ndėrsa kalorėsi mė i shpejtė pėr nė xhehenem ėshtė dėshira ndaj epshit…”.

Ēdo gjė nė kėtė botė e ka pėrfundimin e tij, edhe pse njerėzit mendojnė se ndjejnė njė kėnaqėsi nė epshet e tyre. Zhytja e madhe nė epshe pason humbjen e ėmbėlsisė sė kėnaqėsisė.

Imam Ibnul Xheuzi thotė: “Dhe le ta dijė ēdo i menēur se ai i cili zhytet nė epshe vjen deri nė atė shkallė sa qė nuk ndjen pastaj asnjė kėnaqėsi. Megjithėkėtė,  ai prapė nuk ka mundėsi tė lėrė njė gjė tė tillė, sepse ajo ėshtė bėrė si njė nevojė e domosdoshme pėr jetėn e tij.”

Pra kėto janė epshet, vėlla i dashur, tė cilat tė kanė rrethuar dhe mendon  se janė gjėrat mė tė bukura pėr ty. Epshet aq shumė janė zbukuruar nė zemrėn tėnde, sa qė  shpeshherė  vrapon pas tyre pa menduar fare.

Ibrahim el Kasar ka thėnė: “Njeriu mė i dobėt ėshtė ai  i cili nuk ka mundėsi ta kundėrshtojė epshin e vet, ndėrsa njeriu mė i fortė ėshtė ai i cili e kundėrshton epshin e vet”. Nėse bėn durim, vėlla i dashur, nė kėto do tė arrish shpėtimin nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr. Allahu thotė: “Dhe pėr shkak se ata duruan, i shpėrbleu me xhenet dhe me petka mėndafshi.” Insan, 12.

Ebu Sulejman Darani ka thėnė: “Kanė bėrė durim nė kėnaqėsi tė kėsaj bote dhe kanė fituar pastaj xhenetin.”

Jahja ibėn Muadh ka thėnė: “Ėshtė rrethuar xheneti me vėshtirėsi dhe ti i urren ato. Ėshtė rrethuar xhehenemi me kėnaqėsi, ndėrsa ti i kėrkon ato. Nuk je ti ndryshe, pėrveēse sikur njė i sėmurė, i cili ka njė sėmundje tė rėndė. E nėse bėn durim nė pėrdorimin e ilaēit edhe pse ėshtė i hidhur, me durimin tėnd qė bėn, do tė shėrohesh. E nėse nuk bėn durim nė atė qė e tė ka goditur, atėherė dobėsimi i yt do tė zgjasė edhe mė shumė.”

Nėse bėn durim nė adhurimin e Allahut, nuk do tė kesh kohė tė merresh me mėkate. Nėse bėn durim nė adhurimin e Allahut do tė jesh prej tė penduarve, prej tė udhėzuarve.

Pasioni i madh ndaj epsheve ėshtė njė sėmundje e cila shkatėrroi rininė, shkatėrroi kėtė botė dhe botėn tejtėr. Pasioni ndaj epsheve ėshtė kanceri i rinisė.

Ata  tė cilėt i ndalėn pasionet e epsheve tė tyre e kuptuan fjalėn e Allahut: “Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr, pėrveē qė tė mė adhurojnė. Unė nuk kėrkoj prej tyre ndonjė furnizim e as dėshiroj tė mė ushqejnė ata. Allahu ėshtė Furnizues i madh. Ai Fuqiforti.” Dharijat, 56 -58.

Vėlla i dashur!

Ky ėshtė qėllimi i ēdo gjėje dhe pėr tė vrapojnė ata qė  duan shpėtimin.

Pėr kėtė kanė thėnė njerėzit e urtė pėr pasimin  e epshit: “Ai ėshtė angazhim nė zemrėn bosh. Vėrtet, ai qė nuk e njeh Zotin e vet, zemra e tij ėshtė bosh.”

Zemra ėshtė bosh kur njeriu nuk jeton pėr atė qė Allahu e ka krijuar.

Zemra ėshtė bosh kur njeriu nuk njeh atė qė i bėn dėm dhe atė qė i bėn dobi.

Zemra ėshtė bosh pėr ambicie tė larta dhe ngritje tė vazhdueshme.

Vėlla i dashur!

Sa i mėshirshėm dhe i butė ėshtė Allahu me ty, i Cili thėrret nė pendim dhe nė kthim tek Ai. Kujdes, kujdes mos tė jesh prej atyre qė humbin shpresėn nė mėshirėn e Allahut! Dėgjo thirrjen e tė Mėshirshmit: “Thuaj! O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime veten tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė Allahut, sepse Allahu i falė tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė falė dhe ėshtė Mėshirues.” Zumer, 53.

Pendimi, pendimi vėlla i nderuar! Ktheu tek Allahu! Sa i ėmbėl ėshtė pendimi pėr ty kur ti je nė lulishten e rinisė tėnde! Sa gėzim i madh ėshtė kur ti nė kėtė moshė troket derėn e tė Mėshirshmit me shpresė tė pranimit, me shpresė tė faljes sė mėkateve, me vendosshmėri nė  largimin nga pasimi i epshit dhe kthimin tek Allahu. A nuk dėshiron, vėlla i dashur, tė jesh prej atyre qė Allahu do t;i fusė nėn hijen e Arshit tė Tij nė ditėn kur nuk do tė ketė hije tjetėr, pėrveē hijes sė Tij?! Paramendo atė ditė kur tė gjithė njerėzit do tė notojnė nė djersėt e tyre, pėr shkak tė nxehtėsisė sė madhe e ti tė jesh nėn hijen e Arshit tė Allahut.

Pejgamberi thotė: “Shtatė grupe tė njerėzve Allahu do t’i fusė nėn hijen e Tij, atė ditė kur nuk do tė ketė hije tjetėr, pėrveē hijes sė Tij.” Prej tyre pėrmendi “…Dhe njė i ri, i cili rritet dhe zhvillohet duke i bėrė ibadet Allahut.” Transmeton Buhariu dhe Muslimi.

Kjo ėshtė mėshira e Allahut, vėlla i dashur, por dije se edhe dėnimi i Tij ėshtė i dhimbshėm. Kujdes, dėnimit tė Tij! Mos u mburr me veten tėnde dhe tė jetosh nė shpresa pa vepruar punė tė mira!

Porosia jonė ėshtė devotshmėria ndaj Allahut dhe frika ndaj Tij. Kėto janė mburojat mė tė mira. Ajo  ėshtė njė rojtare, e cila asnjėherė nuk fle. Ajo tė mbron nė ēdo gjendje qė je ti.

Vėlla i dashur!

A nuk ke menduar se njė ditė do tė ndahesh prej kėsaj bote dhe do tė kalosh nė njė shtėpi tjetėr. Ajo shtėpi ėshtė varri yt. Tė gjithė tė pėrcjellin deri tek kjo shtėpi e re, por tė gjithė do tė kthehen mbrapa, askush nuk do tė qėndrojė me ty. Do tė mbetesh i vetmuar nė kėtė  gropė tė errėt. Nuk do tė shoqėrojė askush, pėrveē punės tėnde tė mirė.

Vėlla i dashur!

Ēfarė ke pėrgatitur ti pėr kėtė varr? Vdekja ėshtė njė moment i panjohur pėr ty, duhet tė jesh nė ēdo moment i pėrgatitur, sepse mė shumė vdesin tė rinj prej njerėzve, sesa pleq.

Vdekja nuk dallon mes tė riut dhe plakut. Sa ka prej tė rinjve qė kanė vdekur nė moshėn e tyre rinore dhe kanė lėnė tė afėrmit e tyre me lot tė pikėllimit.

Paramendo, kur tė vijnė tė pyesin engjėjt nė varr. Mendo se  ēka do tė jetė varri yt, a do tė jetė kopsht prej kopshteve tė xhenetit apo do tė jetė gropė prej gropave tė xhehenemit.

Ndoshta, sė shpejti, edhe ty tė thėrret vdekja. Kujdes nga pėrfundimi i keq, sepse pėrfundimi i njeriut ėshtė nė bazė tė punėve tė tij, nė fund tė jetės sė tij. Kujdes de tė vjen vdekja, ndėrsa ti i zhytur nė mėkate dhe gjynahe e pastaj tė pendohesh me njė pendim i cili nuk tė bėn dobi nė atė moment.

Ndoshta ti tani do tė mė thuash se mėshira e Allahut ėshtė e gjerė. Po, Allahu ėshtė i Mėshirshėm ndaj robėrve tė Tij, por a ke harruar qė edhe dėnimi i Tij ėshtė i dhimbshėm?! Allahu thotė: “Allahu ėshtė ndėshkues i shpejtė, ėshtė qė falė e Mėshirues.” Enam, 165. “Po (njoftoje) se edhe dėnimi Im ėshtė ai dėnim i dhimbshėm.” Hixhr, 50. “Vėrtet, Zoti yt ėshtė ai qė fal, po ėshtė edhe Ai qė ndėshkon rėndė.” Fusilet, 43.

Porositė e fundit pėr ty, vėlla i dashur:

·        Kujdesu pėr kryerjen e namazeve me xhemat nė xhami, sepse ato janė dritė pėr njeriun nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr!

·        Shpejto nė pendim tė sinqertė! Pendim i cili i fshin gjynahet dhe mėkatet.

·        Sillu mirė me prindit e tu, nėse dėshiron tė shpėtosh nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr!

·        Shoqėrohu me njerėz tė mirė dhe kujdes ndaj shoqėrimit me njerėz tė kėqij!

·        Pėrfito prej kohės tėnde dhe mos e humb atė, sepse ajo nuk kthehet mė deri nė Ditėn e Gjykimit!

·        Tė jesh i but ndaj tė tjerėve dhe tė kesh moral tė lartė!

·        Bėhu i mėshirshėm ndaj tė dobėtėve dhe ata qė kanė nevojė!

·        Tė jesh i sjellshėm nė shtėpinė tėnde, nė shkollėn tėnde, nė tregun tėnd!

·        Shfrytėzoje shėndetin tėnd nė atė qė tė bėn dobi ty dhe muslimanėve!

·        Shfrytėzoje kohėn tėnde nė leximin e librave dhe dėgjimin e kasetave tė dobishme!

·        Bėhu krenar me fenė tėnde dhe mos t’i pėrngjash jobesimtarėve nė pamjet e tyre dhe nė traditat e tyre!

·        Kujdes mos udhėto nė vendet e jobesimtarėve, pa pasur ndonjė arsye tė domosdoshme qė e lejon sheriati.

·        Kujdes nga narkomania, sepse ajo tė shkatėrron rininė tėnde!

·        Tė jesh i bindur nė veten tėnde, sepse ti nuk ke lindur qė tė jesh i dėshtuar, por puna dhe vepra jote e keqe tė bėn qė tė dėshtosh!

Vėlla i dashur!

Kėto ishin fjalėt  e sinqerta qė  dolėn prej brendėsisė sime si kėshillė pėr ty. Sa i gėzuar jam, nėse ti i pranon kėto fjalė nga vėllai yt i varfėr tek Allahu! Nėse punon me kėto fjalė nuk do tė jesh asnjėherė pishman nė jetė. Nuk ėshtė turp qė tė hapėsh njė faqe tė re nė jetėn tėnde. Tė shkruash nė tė punėt e mira dhe tė jetė kjo dritė pėr ty nė kėtė botė dhe atė ditė kur do ta takosh Allahun. E lusim Allahun qė tė na ruaj neve  edhe juve dhe tė na forcojė nė fenė tonė.

Pėrktheu: Shaban Murati

Previous articleÇka është Kurani?
Next articleShërimi i nervozizmit