Home Zgjodhëm për ju. Si t’a trajtojme kapsllekun ne menyre natyrale me fruta ,perime dhe bime...

Si t’a trajtojme kapsllekun ne menyre natyrale me fruta ,perime dhe bime sheruese

Si t’a trajtojme kapsllekun ne menyre natyrale me fruta ,perime dhe bime sheruese

70-50 gr fiq te thate hidhen ne 500 ml uje ne darke dhe zihen 20 min. Ena lihet e mbuluar nje nate. Gjithe permbajtja hahet pa u kulluar.

2-3 thela bostani te pjekur, gati si qull, hahen ne mengjes esell.

6 kokrra fiku te njoma ose te thata dhe 6 kokrra kumbulle te thata te grira hidhen ne darke ne 1.5-2 gota uje te ftohte dhe lihen gjithe naten ne nje vend te ngrohte. E gjithe sasia hahet ne mengjes esell.

100 gr kumbulla te thata, 50 gr fiq te thate dhe 10 gr gjethe sene grimcohen ne havan derisa formohet nje mase e njetrajtshme Hahet nga nje luge kafeje e mbushur plot nje ne mengjes e nje n darke.

Perzihet nga nje gjysme luge gjelle lule kamomili, gjethe nenexhiku dhe gjethe sene. Kjo perzierje hidhte ne 600 ml uje dhe zihet 4 min. Ena lihet e mbuluar ne qetesi 15-20 min, pastaj kullohet dhe embelsohet me sheqer ose perdoret ashtu siç eshte nga nje filxhan ne mengjes esell dhe nje filxhan ne darke para ngrenies.

Previous articleMeditimi sjell 7 dobi kryesore psikologjike
Next articleKoha kur duhet bërë dhikri i mëngjesit dhe i mbrëmjes.