Menyrat natyrale per zhbllokimin e hundeve

0
435

Menyrat natyrale per zhbllokimin e hundeve

1.Avulli
Avulli eshte nje menyrat ideale per problemet e frymemarrjes, te tilla si te ftohtet, gripi, sinusi, kongjestioni i hundes … etj. Avulli ndihmon duke lehtesuar shtresat e mukusit ne hunde dhe ne kete menyre ul inflamacionin dhe ndihmon perte marre fryme normalisht.
Menyra e perdorimit
Merrni nje ene te mbushur me uje dhe vereni ne zjarr.
Para se uji te arrije temperaturen e vlimit, hiqeni enen nga zjarri.
Merrni nje peshqir te madh, afrojuni ujit, mbulojeni koken deri ne fund te shpines me peshqir, duke mos lejuar qe te dale aspak avull.
Thithni avullin me ngadale dhe nxirreni me ngadale, dhe keshtu mund te lehtesoni frymarrjen dhe te largoni ftohjen.
Perseriteni kete menyre dy here ne dite, ne mengjes dhe ne mbremje para se te shkoni per te fjetur.
Ju mund te shtoni disa pika te vajrave natyrale si vaj pemes se gajit ose vaj mendre, ose vaj eukalipti. Keto vajra ndihmojne shume per te lehtesuar procesin e frymemarrjes dhe ndihmojne ne lehtesimin e bllokimit ne menyre efektive dhe te lehte.

2.Hudhra
Permban antibiotik natyror kunder viruseve. Ajo eshte perdorur per trajtimin e infeksioneve te gripit, sinusitit dhe infeksionet virale qe shkaktojne kongjestion te hundes. Ajo gjithashtu eshte nje luftetar kunder infeksionit.
Hudhra permban nje shije te athet e cila ndihmon prodhimin e sekrecioneve per te pastruar dhe per te hapur hundet, dhe kjo ndihmon shume per te marre fryme me lehtesi. Ajo gjithashtu forcon sistemin imunitar nese e konsumoni rregullisht.Menyra e pare
Konsumoni 2-3 thelpi hudhre te fresket.
Pertypja e disa thelpi hudhre ndihmon ne mase te madhe lehtesimin e bllokimit te hundes qe shkakton siklet ne frymemarrje.
Menyra e dyte
Merrni 4 thelpi hudher + gjysem luge shafran indian, i vendosni ne nje ene deri sa te vloje.
Perzjeni perberesit mire, shtoni nje luge te vogel mjalt, dhe pijeni pe te patur nje permiresim te menjehershem.
Kjo perzierje mund te merret ne menyre te rregullt edhe nese ndiheni mire, marrja e saj rregullisht ka perfitime te medha kunder gripit, ftohjeve dhe bllokimeve.

3.Uthulla e molies
Ndihmon per te eleminuar bllokimin e hundeve teresisht, duke lehtesuar mukusin te dale lehtesisht./gatuajshendetshem

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here