Le të imagjinojmë një botë pa muslimanët

0
264

Ne rrjetin social TUMBLR nje jomusliman ka bere nje postim ku ka shkruar: ‘Imagjinoni nje bote pa Muslimanet’. Kane qene te shumte ata qe e kane pelqyer postimin, ndersa nje ndjekes anonim ka replikuar ne kete menyre:

Po, le te imagjinojme nje bote PA MUSLIMANET..

Pa Muslimanet ju nuk do te kishit:

– Kafene
– Kameran
– Eksperimentet fizike
– Shahun
– Sapunin
– Parfumet
– Ujitjen
– Motorrin me djegie te brendshme
– Valvolat
– Pistonat
– Pamjet e kombinuara
– Risite arikitekturiale (arkitektura e saktesuar – Gotizmi Europian, katedralet kane adaptuar kete teknike pasi kjo teknike i ka bere ndertesat shume me te forta, dritaret ne forma te trendafilave, kube mbi ndertesat, kulla rrethore, etj).
– Instrumentet kirurgjike
– Anestezine
– Helikopterin
– Trajtimin e lise (semundje e lekures)
– Stilografin
– Sistemin numerik
– Algjebren/Trigonometrine
– Kimine
– Kriptologjine Moderne
– 3 lloje ushqimesh (supen, mishin/peshkin, frutat/arrat).
– Syzat e xhamit
– Qilimat
– Verifikimet
– Oborret e rregulluara bukur dhe meditimet ne krahasim me bimet dhe kuzhinen
– Universitetin
– Optiken
– Muziken
– Brushen e dhembeve
– Spitalet
– Larjet
– Kompasin marinar
– Pijet natyrale
– Lavjerresin
– Kozmetiken
– Operimet plastike
– Kaligrafine (bukur shkrimin)
– Alfabetin
– Prodhimin e letres dhe veshjeve

– Ishte nje Musliman qe zbuloi se drita FUTET ne syte tone dhe jo sic kishin thene Greket se ne EMITOJME rreze dhe ne baze te kesaj u zbulua kamera.

– Ishte nje Musliman qe tentoi i pari te FLUTUROJE ne vitin 852 edhe pse vellezerit Wright morren nderimet.

– Ishte nje Musliman i quajtur Jabir Ibn Hayyan qe zbuloi kimine moderne. Ai transformoi alkimine ne kimie. Ai zbuloi: destilimin, delirjen, oksidimin, avullimin dhe filtrimin. Ai gjithashtu zbuloi sulfurin dhe acidet nitrite.

– Eshte nje Musliman i quajtur Al-Jazari qe njihet si babai i Robotikes.

– Ishte nje Musliman qe arkitekturoi keshtjellen e Henry V.

– Ishte nje Musliman qe zbuloi gjilperat e zbrazeta per te thithur perdet e syrit, nje teknike qe perdoret edhe sot.

– Ishte nje Musliman qe zbuloi vaksinimin dhe jo Jenner e Pasteur. Perendimi thjesht e bleu nga Turqia.

– Ishte nje Musliman qe kontriboi aq shume ne matematike si Algjebra dhe Trigonometria qe u importua ne Europe 300 vite me vone ne Fibonnaci dhe ne te tjerat.

– Ishte nje Musliman qe zbuloi se Toka ishte e rrumbullaket (ciklore) 500 vite perpara Galileut.

– Dhe lista vazhdon…

Thjesht imagjinoni nje bote pa Muslimanet. Tani mendoj se me shume mundesi ju deshironit te thonit, THJESHT IMAGJINONI NJE BOTE PA TERRORISTET. Dhe ketu do te isha dakord, bota do te ishte padyshim nje vend me i mire pa keto pjese te shemtuara. Por te besh pergjegjes nje grup te tere per aksionet e disa individeve kjo eshte padijeni dhe racizem. Askush nuk do te deshironte qe te bente pergjegjes te Krishteret ose njerezit e bardhe per veprat e shemtuara si Timothy McVeigh (bombardimi i Oklahomas) ose Andreas Bevik (vrasesi Norvegjez) apo ai njeriu qe vrau kongresmenen Giffords ne koke, ku ky njeri plagosi 12 dhe vrau 6 njerez edhe pse keta njerez nuk kishin te bejne aspak me keto incidente!

Njejte si 1,5 miliard Muslimanet tjere te kesaj bote, une nuk kam te bej aspak me kete incident!

Kjo ishte replika e replikuesit ‘anonim’ i cili morri me shume se 300,000 notes (shenime) dhe me qindra mijera reblogs

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here