E pabesuseshme: Nëse flokët tuaj bien më shumë se normalisht ju duhet të lexoni këtë!

0
351

Per shkak te lyerjes, thareses, pjasterit,n dotjes dhe stresit shume gra vuuajne nga renia e flokut.

Dieta e varfër është një nga arsyet kryesore për të vuajtur nga humbja e tepërt e flokëve, kështu që hapi i parë për ta ndaluar është shtimi i ushqimit me proteina, hekur dhe vitaminë B në planin tuaj ushqimor.
Nëse keni shpenzuar shumë para për kimikate që nuk ju japin rezultate, natyra ju ofron menyra te shumta per zgjidhjen e ketij problemi.

Qepa mund t’ju ndihmojë ti thoni lamtumirë përgjithmonë grumbujve të flokëve të gjata në rrobat tuaja, në dyshemene e dhomës tuaj dhe madje edhe në vaskë.
Përqendrimi i lartë i përbërjeve të squfurit, përveç që ka vitamina dhe minerale, thellësisht ushqen kokën për të përmirësuar qarkullimin dhe kështu stimulon rritjen.
Trajtimi i qepës dhe vajit të arganit: përdoreni disa herë në muaj për të riparuar floket e dëmtuara dhe për të nxitur qarkullimin në lëkurën e kokës per te nxitur rritjen.

Përbërësit:
-1 qepë
-2 lugë vaji argan (30 g)

Përgatitja:
-Shtrydhni qepen per ti marre lengut dhe përziejeni lengun e saj me disa lugë vaj argani.
– Ndërkohë, ndani flokët në disa tufa dhe aplikoni përzierjen në secilen prej tyre.
-Lereni të veprojë për 30 minuta dhe shpelajini floket me uje dhe me shampon tuaj të rregullt.
– Përdoreni të paktën 2 herë në javë për të arritur rezultate të mira.

Qepe dhe mjalte

Mjalti ka veti zbutese,hidratuese dhe eshte nje antioksidues natyror qe prane qepes rregullon prodhimin e yndyrës në lëkurën e kokës dhe ndihmon në ruajtjen e lagështisë natyrore për të shmangur dobësimin e flokut.
Përbërësit:
-1 qepë
-3 lugë mjaltë (75 g)
Përgatitja:
– Ndani një qepë në disa copa dhe përziejeni në blender me mjaltë.
-Aplikojeni mbi të gjithë kokën dhe perhapeni atë mbi flokët tuaj.
-Lereni per rreth një orë dhe shpelajini floket me shumë ujë të ngrohtë dhe shampo.
-Përdoreni kete metode 2-3 here ne jave

Qepe dhe vaj kokosi

Acidet yndyrore dhe aminoacidet qe permban ky vaj ushqejnë flokët tuaj deri ne thellesi. Përveç kësaj, është i mire për të rregulluar thatësine e tepërt dhe yndyren
Përbërësit:
-3 lugë vaji organik kokosi (45 g)
-Lëngu i 1 qepe
Përgatitja:
-Perzieni lengun e qepes dhe vajin e kokosit.
-Aolikojeni kete perberje ne te gjithë flokët tuaj dhe lereni të veprojë për 40 minuta.
-Shpelajeni koken me ujë të ngrohtë.Perseriteni kete metode 2 herë në javë.

Burimi:/homeremediesgarden.com/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here