Home Këshilla mjeksore Disa përdorime shtesë të çajit jeshil

Disa përdorime shtesë të çajit jeshil

Çaji jeshil nuk përdoret vetëm për t’u pirë. I pasur me antioksidantë dhe përbërës zbutës, ai mund të përdoret edhe si produkt bukurie.

Disa përdorime të çajit jeshil

Ja disa përdorime të thjeshta të çajit jeshil!

  1. Për qetësimin e djegieve nga dielli.     Çaji jeshil neutralizon dëmet e shkaktuara nga rrezet ultravioletë, parandalon inflamacionin dhe ndihmon për rigjenerimin e lëkurës së djegur.
  2. Për shpëlarjen e flokëve. Çaji jeshil stimulon rritjen e flokëve dhe vitaminat E dhe C i bëjnë ata më me shkëlqim. Hidhni 3-4 lugë çaji jeshil në gjysmë-litri ujë dhe shpëlajini flokët pas larjes me shampo.
  3. Për forcimin e thonjve. Për të evituar zverdhjen e thonjve, futini ata një herë në javë në çaj jeshil. Ata bëhen më të fortë dhe me më shumë shkëlqim brenda një kohe të shkurtër.
  4. Maskë për fytyrën me mjaltë dhe çaj jeshil. Pasi keni pirë çajin jeshil, merrni gjethet dhe përzjejini me mjaltë, për të bërë një maskë, e cila e bën lëkurën shumë të butë.
  5. Për dhëmbët. Transformoheni çajin jeshil në pastë dhëmbësh, duke i lënë gjethet të ziejnë 30 minuta në ujë. Pastaj, kullojini gjethet dhe përziejini me sodë buke. Kjo masë e pëftuar parandalon erën e pakëndshme dhe mikrobet që shkaktojnë pllakën dentare.
Previous articleTop ”4” erëzat që janë të mira për shëndetin
Next articleBomba energjetike: eliksiri më i mirë rus për të forcuar trupin