Thursday, November 30, 2023
...
HomeKëshilla mjeksoreÇaji i cili largon ftohjen dhe dhimbjen e fytit!

Çaji i cili largon ftohjen dhe dhimbjen e fytit!

Shumë njerëz të vendeve latine do t’ju thonë se kur jeni ftohur apo keni dhimbje fyti, nuk ka shërim tjetër përveç çajt të përgatiur nga hudhra, limoni dhe mjalti. Ky kombinimi vepron shumë shpejt.

Ky çaj largon ftohjet dhe dhimbjen e fytit!

  • 5 ml (1 lugë e mesme) lëng i freskët limoni
  • 1 thelb hudhër e grirë
  • 1 lugë (supe) mjaltë
  • ½ lugë (kafe) kanellë
  • ½ lugë (kafe) xhenxhefil pluhur
  • Të gjitha këto përzieni mirë dhe shtojini një gotë me ujë të nxehtë.

Hudhra është antibiotik dhe është efikase kundër çdo lloj infeksioni.

Mjati butësisht përmirëson frymëmarrjen. Mjalti është antimikrobial, dhe kjo ndihmon sistemin imunitar për të luftuar infeksionin.

Lëngu i limonit ndryshon pH e trupit, potencialisht duke e bërë atë më pak mikpritës për viruset dhe bakteret.

Ndërsa kanella dhe xhenxhefili janë ngrohëse.

RELATED ARTICLES

Leave a Reply

Most Popular

Recent Comments